بلاگ آموزشی اتاق کارآفرینی شتاب

۴ راه برای سرمایه گذاری روی استارتاپ

hand holding coins and build coin graph

راه اندازی کسب و کار خودتان بهترین راه برای تجربه کردن انعطاف پذیری شغلی و استقلال مالیتان است. این مساله که سرمایه گذاران بسیار کمی برای کسب و کارهای نوپا یافت میشوند، تقریبا در ذهن همه ی صاحبان این کسب و کارها بوده است. همیشه موانع زیادی برای راه اندازی یک استارتاپ وجود دارد، اما هیچ کدام آنها بحرانی تر از قدم اول نیست، یعنی : جمع آوریِ سرمایه های لازم که برای شروع کار خود، به آنها نیاز خواهید داشت.

۱-شراکت کنید .

یکی از پرکاربرد ترین و سرراست ترین متدها در سرمایه گذاری روی یک استارتاپ ، سرمایه گذاری شرکاست که می تواند سرمایه زیادی به سرمایه های اولیه استارتاپ اضافه کند.

در حالی که عده ای ترجیح میدهند سرمایه گذارانشان نقش منفعلانه ای داشته باشند ، برخی دیگر مایلند شرکا و سهامداران کلیدی خودرا در تمامی مراحل تصمیم گیری شرکت دهند. داشتن دانش صنعتی ، نیروی کار خبره و سودآوری تضمینی شرکت ، شرکا یا همکاران شخص ثالث میتوانند مزیتی برای کارآفرینانی باشند که سرمایه ای ندارند.

۲-وام بگیرید .

در برخی موقعیت ها ، وام گرفتن از یک بانک می تواند تنها راه برای شروع و راه اندازی کسب و کارتان باشد . همچنین گرفتن وام میتواند یک ریسک باشد ، مخصوصا هنگامی که سرمایه برای کسب و کارتان ندارید. باید از تمامی بندهای شرایط وام تان آگاه باشید، مهلت پرداخت اقساط، نرخ بهره و موارد دیگر. بیشتر از حد نیازتان وام نگیرید، چون تسویه آن دشوار خواهد شد.

۳-به دنبال جمع سپاری باشید .

یکی از مفاهیم نسبتا تازه، کمپین های جمع سپاری هستند که تقریبا بر روی همه چیز از وسایل الکرونیکی نسل بعد تا حتی فیلم های هالیوودی سرمایه گذاری می کنند. در واقع فیلم ورونیکا مارس که در سال ۲۰۱۴ عرضه شد، نزدیک به ۶ میلیون دلار سرمایه جذب کرد. ۴ میلیون دلار بیش از چیزی که انتظار داشت.

دستگاه oculus rift مایکروسافت که یک هدست واقعیت مجازی بود ۲٫۴ میلیون دلار سرمایه از طریق جمع سپاری کسب کرد که تمام این مبلغ کمتر از ۳۰ روز جمع آوری شد. این مورد نه تنها اشتیاق مردم به مفهوم واقعیت مجازی را نشان می دهد بلکه نمایانگر تمایل آنها برای شرکت در جمع سپاری های آنلاین را نیز می باشد.

۴-به برنامه های استارتاپی بپیوندید .

برنامه های استارتاپی که معمولا مانند مراکز رشد و شتاب دهنده ها، اطلاعات و منابع با ارزشی ارائه می دهند و فرصت جذب سرمایه برای کسب و کارهای جدید را فراهم می کنند.

منبع : اینجا

۴ کاری که هر کار آفرین باید در هفته اول سال نو انجام دهد .

20161228204846-gettyimages-492708472

وقت خودتان را بیهوده پر نکنید . وقتتان را با فکر کردن راجع به پایه های رشدتان در ۱۲ ماه آینده پر کنید .

وقتی سال جدید رسما شروع می شود، زمان آن است که به محیط کارتان برگردید و ایده های جدید، هوشمندانه و موثر را برای رشد کسب و کارتان تدوین کنید .

مهم نیست شرکت شما چقدر بزرگ است ، نوع تجارت شما B2B یا B2C است و چه صنعتی را در کسب و کارتان دنبال میکنید ، این مقاله شامل ۴ کار الزامی است ، اگر هدفتان در ۳۶۵ روز آینده افزایش منافع و سهم بازار شرکتتان است :

۱-برنامه ی ۱۰۰ روزه

از سال ۱۹۳۰ زمانی که فرانکلین رزولت تاثیر گذاری خودش را در Oval Office شروع کرد، تدوین برنامه ی ۱۰۰ روزه برای رئیس جمهوران تازه کار آمریکا به یک سنت تبدیل شد. برنامه ی ۱۰۰ روزه شامل اهداف کوتاه مدت دست یافتنی است که رئیس جمهور برای بهبود کشور در نظر گرفته است. کارآفرینان باید برنامه ی ۱۰۰ روزه ی خود را به عنوان طرح کار برای افزایش بهره وری و سودآوری کسب و کارشان بنویسند. برای مثال : یک برنامه که شامل ۱۰۰ کار و جزئیات لازم آن است تا کارآفرین از تمام اقدامات و منابع لازم برای انجام آن کارها آگاه باشند.

تا زمانی که وقت و مکان برای رویابافی بلندمدت در پروژه وجود دارد، برنامه ی ۱۰۰ روزه به کارآفرینان این امکان را میدهد اهداف در دسترس را بسازند و دنبال کنند تا سال جدید را با انرژی فوق العاده زیادی شروع کنند . وقتی که خط زمانی برنامه ۱۰۰ روزه تا سه ماه و نیم تکمیل و طی شد، کار آفرینان میدانند که باید جشن بگیرند یا تلاش هایشان رو دوباره کالیبره کنند !

۲-کاهش پارازیت و ساماندهی

چه بخواهید فِنگ شویی دفتر کار خودرا بهبود دهید یا حتی بخواهید وسایلتان را راحت تر در فضای محیط کار پیدا کنید، داشتن یک برنامه ی جامع برای تمیزکاری و مرتب کردن، کار پرزحمتی اما ضروری می باشد. برای انجام دادن این کار، یک روز شنبه که اعضای تیم تان می توانند داخل شرکت حضور داشته باشند را تنظیم کنید، یک دستگاه کاغذ پاره کن بزرگ و جادار ( paper shredder ) اجاره کنید و تمام اسناد غیر ضروری ، پوشه ها و فایل ها ، بروشور ها ، کتاب ها ، محصولات نمونه و چیزهای دیگرِ غیر قابل مصرف را نابود کنید. به محض اینکه محیط کارتان تمیز تر و تنگ تر شد ، یک سیستم بکاپ ابری راه اندازی کنید که بتوانید فایل های الکترونیکی را سریع و راحت بازیابی نمایید. ساماندهی دفتر کارتان نه تنها باعث میشود که تیم شما موثرتر کار کند بلکه کمک می کند تا دفتر کارتان ساده تر و حرفه ای تر جلوه بنماید .

۳-اخراج شخصی که میدانید باید اخراج شود .

ممکن است شما از کمک های مکرر برای خوب پیش بردن اوضاع کاری به کارمندتان خسته شده باشید ، یا اینکه به امید جمع و جور شدن کارمندان ضعیف تان تحملشان کرده باشید. هرچند که شما با حضور اشخاص ناکارآمد در تیمتان کنار آمده اید ، ولی می دانید آنها هنوز آنجا هستند و برای سالم ماندن شرکت شما مضرند . اگر شما شهامت انجام دادن این پاکسازی را در سال قبل  نداشتید اینک زمان آن فرا رسیده! هزینه هایی ک متحمل شدید شامل کاهش تولیدات ، روحیه پایین کارمندانتان ، نظارت های اضافی برای شما ، خراب شدن ارتباط با مشتری ها و کاهش درآمد ها بخاطر استخدام کارمندان عامی بوده است که ممکن است به اندازه ۱۹۰٫۰۰۰ دلار در سال رو برایتان به همراه داشته باشد. پس این تصمیم را بگیرید که یا این وضعیت را بهبود دهید ( اگر قابلیت بهبود دارد ) یا پاکسازی کنید.

۴-بالا و بالاتر بروید .

اولین هفته ی سال جدید زمان خوبی برای بازبینی دوباره و احتمالا افزایش قیمت محصولات و یا سرویس هایتان است. بسیاری از صاحبان کسب و کارهای کوچک سعی می کنند با کاهش قیمت مجصولاتشان در رقابت باقی بمانند در حالی که این اشتباه ترین کار ممکن است . در عوض میتوان با مطالعه چشم انداز کاری رقبا و تاریخچه ی قیمت گذاری محصولات خودتان، برنامه ای برای بهترین زمانِ بالا بردن نرخ و قیمت هایتان ساخت و همچنین درباره ی بالابردن ارزش پیشنهاد هایتان برای بازبینی و ارائه قیمت های عادلانه مدتی فکر کرد . در نهایت اگر شما فضای خالی ولی کوچکی برای افزایش عادلانه دیدید باید آن را تصاحب کنید .

این قابل درک است که بعد از گذراندن تعطیلات و تفریحات ، مدتی طول بکشد تا کسب و کارتان دوباره رشد صعودی به خود بگیرد .

کارآفرینانی که توانایی انجام منظم این چهار قدم را به عنوان یک شروع در سال جدید را دارند می توانند به تیم هایشان انرژی ببخشند، ایده های هیجان انگیزی بدهند و فرصت های جدیدی برای نوآوری و رشد ایجاد کنند .

 

منبع